Clona, Iso, čas - Co s tím?

V tomto článku se Vám pokusím stručně osvětlit co je co a jak s tím vlastně zacházet.

ISO

Hodnota ISO v digitální fotografii udává citlivost senzoru fotoaparátu na světlo. Neovlivňuje ale citlivost samotného senzoru, ale jk moc bude zesílen signál, který ze senzoru odchází na další zpracování. Čím je ISO citlivost vyšší (signál se více zesílen), tím se elektronika fotoaparátu spokojí se slabším signálem ze senzoru. V praxi to znamená, že při špatných světelných podmínkách jednodušše zvýšíme ISO. Problém je ten, že nám to způsobuje šum na fotografii, proto by ISO mělo být vžy nejnižší možné. Ale pokud to jinak nejde, nedá se nic dělat. Lepší šumivá fotka, než žádná...

CLONA

je zařízení (otvor, jehož velikost se dá podle potřeby měnit), které reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu Funguje na podobném principu jako lidská oční zornička a kontroluje množství světla, které dopadá na fotocitlivý materiál nebo obrazový snímač. Čím máte nižší clonu, tím je otvor více rozevřen a tím více dopadá světla na snímač (což je pro fotografii samozřejmě lepší, protože ta celá stojí na světle - proto jsou světelné objektivy s nízkou clonou tak drahé, např. 2,8.). a naopak. Nízká clona nám také ovlivňuje ostrost. Tedy hloubku ostrosti - pro laiky, když máme clonu na nejnižším čísle, je rozmazané pozadí. Čím máte vyšší clonové číslo, tím je větší hloubka ostrosti. Příklad - Fotím portrét psa, ostřím na oči, mám nejnižší clonové číslo, např. 2.8 - mám ostré oči a rozmazaný čumák. Při cloně např. 6. mám ostrý čumák i oči. (Proto má tolik lidí u portrétových fotografií ostrý čumák a né oči, protože míří na střední bod, který je zrovna na čumáku :)

ČAS (ZÁVĚRKA)

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na film (nebo snímací prvek) po přesně určenou dobu (tzv. doba expozice). V praxi to opět znamená, že čím rychlejší čas, tim kratší doba expozice a tím méně světla, ale zase tím ostřejší fotka. Pokud chcete fotit psy, tak ideální je čas od 1/800 a rychlejší. Tím se ale opět snižuje světelnost.

TELEOBJEKTIV ZOOM

Zaměřím se na teleobjektivy kteří jsou např. od 70 - 200, 70 - 300... Nejlepší jsou samozřejmě objektivy světelné, kteří mají světelnost 2.8. Ty jsou také nejdražší a ty dostupné (70 - 200, f 2.8) se pohybují u Canonu kolem 30 000,- a u Nikonu jsou dražší (nevím proč) kolem 50 - 60 000,- Jsou i levnější varianty např u Canonu 70 - 300, f 4.5 - 5.6 z a cca 6 - 7000,- tam už je ale zase ta nízká světelnost., nebo 70 - 200, f 4 za cca 15 000,- (Nikon bohužel nevím, nemám přehled) Objektivy s nízkou světelností, mají uplně jinou optiku, protože i při úplném zoomu můžete fotit na clonu 2.8, nebo 4.0 což Vám umožňuje fotit světlé a pěkné fotky. Většina fotografů ale stejně nefotí na "plnou díru", takže jsem se setkala i s názorem, na co kupovat 2.8, když 4.0 je levnější a prakticky stejná... Je to každého rozhodnutí. Já fotím 2.8 a jsem nadmíru spokojená. Ty levnější objektivy jsou "horší" v tom, že když fotíte na zoom, tak Vám clona stupne např. na těch 5.6 a máte fotku zase tmavší. Ale i takovým objektivem se při dobrých světelných podmínkách, nebo dobrém nastavení dají udělat super fotky. Byl to můj první objektiv.

Sečteno podtrženo:

Pokud máte světelný objektiv (2.8) jste vysmátí. Máte mnohem větší rozsah možností nastavit si podle svých představ iso, clonu i čas. Při nízké cloně máte krásnou světelnost a rozmazané pozadí. Při rychlém čase máte ostrou fotku, ale zase tmavší. A Iso Vám zvyšuje celkovou světelnost. Pokud svítí sluníčko, můžete si nastavit vyšší clonu, rychlý čas a nízké ISO a máte ideální podmínky na to, udělat hezkou fotku (to ostatní je na Vás). Jestli je zataženo, zvýšíte si Iso, snížíte clonu a rychlost uzpůsobíte scéně - když fotíte portrét, nepotřebujete rychlý čas, když fotíte pohyb, potřebujete rychlý čas...

Snad jsem to popsala trochu srozumitelně. Případně se ptejte :)

 

Nevíte si rady? Zptejte se!

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek